Jak założyć trawnik?

Celem tego poradnika jest łagodne przeprowadzenie Ciebie, Drogi Czytelniku, przez wszystkie etapy związane z zakładaniem i pielęgnacją trawnika. Mamy świadomość, że poruszany przez nas temat jest bardzo obszerny, dlatego podajemy najistotniejsze, podstawowe informacje.
Jeśli po przeczytaniu naszego poradnika nadal będziesz miał jakieś wątpliwości zapraszamy do kontaktu na e-mail: sklep@gardenflora.pl lub pod nr telefonu +48 888-817-817

Na początku rozpoznanie terenu Twojego przyszłego trawnika. Miejsce to powinno być w miarę płaskie. Wszelkiego rodzaju skarpy będą komplikowały i to zarówno przy pracach początkowych jak i przy późniejszej pielęgnacji. Zwróć również uwagę na przepuszczalność gleby. Trawnik najlepiej czuje się na glebach przepuszczalnych i o takie podłoże warto na początku zadbać. Nawadnianie to następny temat, który warto zaplanować już teraz. Bez odpowiedniego podlewania nie ma szans na to, aby Twój trawnik latem przypominał zieloną oazę. W związku z tym jeśli ma to być nawodnienie automatyczne musisz zorientować się, w których miejscach będzie przebiegała instalacja. Jeśli będziesz nawadniał tradycyjnie pomyśl o wygodnym dostępie do wody aby nie ciągnąć niepotrzebnie węży przez cały ogród. Bardzo istotne jest również sprawdzenie odczynu gleby. Wartość pH optymalnego podłoża powinna zawierać się w przedziale pomiędzy 5,5 – 6,5. Jeśli odczyn odbiega od powyższych wartości, masz jeszcze dość czasu aby zadziałać odpowiednimi nawozami i ustabilizować odczyn na właściwym poziomie. Zastanów się również nad zastosowaniem specjalnej siatki na kreta. W przyszłości pozwoli to zapobiec takim nieprzyjemnym niespodziankom jak kopce na twoim trawniku.

Praca

…2 do 3 tygodni przed wysiewem powinieneś spulchnić glebę, przekopać, rozbić wszelkie grudki ziemi i wyrównać powierzchnię. Musisz usunąć korzenie, kamienie i chwasty. Tych ostatnich najlepiej pozbyć się chemicznie używając ogólnie dostępnych preparatów (zwróć uwagę po jakim czasie od użycia preparatu można wysiewać nasiona). Na koniec tego etapu musisz ubić ziemię. Jeśli jest to niewielka powierzchnia, możesz porostu ją udeptać. Przy większych powierzchniach zalecany jest wał, który oprócz ubicia ziemi wyrówna również całą powierzchnię. Po tym zabiegu możesz sobie zrobić kilka dni przerwy. Ziemia w tym czasie osiądzie, a Ty nabierzesz sił do dalszej pracy i będziesz miał czas na….

Siew

Najlepiej wysiewać nasiona w okresie od początku kwietnia do połowy października, kiedy temperatura gleby wynosi minimum 10 stopni C. Przed siewem warto użyć nawozu, który pomoże młodej trawie rosnąć zdrowo już od momentu kiełkowania. Pamiętaj, aby nawóz wymieszać z glebą.

Ten zabieg bowiem oprócz właściwego rozmieszczenia granulatu nawozu, spulchni glebę, przygotowując ją do siewu. Wysiewać trawę możesz ręką bądź specjalnymi siewnikami. Optymalnym rozwiązaniem jest tzw. siew „na krzyż”, czyli wysianie nasion wzdłuż i wszerz przyszłego trawnika.

Norma wysiewu wynosi około 25 g na m/2 (40 m/2 z 1 kg przy wysiewie ręcznym i do 50 m/2 z 1 kg przy wysiewie profesjonalnym siewnikiem). Po wysianiu nasion na spulchnione podłoże, używając grabi, wymieszaj nasiona trawy z ziemią tak aby były przykryte około 1 cm gleby.

Zapobiegnie to wysuszeniu i rozproszeniu nasion. Na koniec przywałuj całą powierzchnię i podlewaj.

Nawadnianie

Po wysianiu nasion w pierwszych 3 tygodniach, podlewaj regularnie aby na powierzchni utrzymać stałą wilgotność.

Ważne! Nasiona potrzebują stałego nawodnienia i dużo wilgoci dla optymalnego kiełkowania. Najlepszą porą na nawadnianie trawnika są wczesne godziny ranne. Kiedy Twój trawnik będzie już przyzwoicie wyglądał, możesz stopniowo ograniczyć podlewanie. Wskazane jest nawet aby kilkakrotnie w ciągu sezonu wegetacyjnego ograniczyć podlewanie, co zintensyfikuje rozwój systemu korzeniowego.

Nawożenie

Nawożenie czyli tak naprawdę karmienie Twojego trawnika nie jest skomplikowaną sprawą. Od wczesnej wiosny, do połowy maja, kiedy trawnik potrzebuje wielu składników pokarmowych aby szybko zregenerować się po zimie.

Nawozy wysiewasz średnio raz na 2-3 miesiące. Jeśli zamierzasz wykonać zabieg wertykulacji, pamiętaj, aby wzmocnić darń nawozem Regeneracyjnym, który zintensyfikuje wzrost strefy korzeniowej, czyli spowoduje, że trawnik szybciej „dojdzie” do siebie po tym zabiegu.

Koszenie

Pierwsze koszenie należy przeprowadzić, kiedy Twój trawnik będzie miał około 10 cm. Kosząc zostawiamy około 7 cm wysokości źdźbła. Przy kolejnym pokosie zostawiamy około 4-5 cm. Ogólnie, przy każdym zabiegu powinniśmy skracać trawę maksymalnie o 1/3 wysokości źdźbła. Wysokość koszenia zależy od intensywności użytkowania trawnika i wynosi od 3-6 cm.